FUT Tekniği İle Saç Ekimi

Saç Ekim Tedavisi

En fazla erkeklerin rağbet gösterdiği saç ekim uygulamaları günümüzde oldukça sıklıkla yapılmaktadır. Hem erkeklerde hem kadınlarda kolaylıkla uygulanan bu saç ekim süreci, kliniklerde gerçekleştirilir. Ayrıca kelliğe kalıcı ve kesin çözümler sunarak operasyon geçiren kişileri tatmin etmektedir. Bu işlem cerrahi bir işlemdir ve tamamen sağlık kurallarına uygundur. Özellikle de saç ekimi sonrası karşılaşılan mucizevi görüntü karşısında kişiler özgüvenlerine kavuşmaktadır. Aynaya bakarken kendilerini artık çok daha farklı gören ve beğenen kişiler operasyondan oldukça memnun kalmaktadır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi uygulaması 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Hem dünyada hem de ülkemizde 2 yöntem de kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden ilki; FUT (Foliküler Ünite Transpkantasyonu)’dur. Fakat en çok kullanılan teknik ise; FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)’dur. Özellikle saç ekimi sonrası süreçte oldukça kesin ve kalıcı çözümler bırakan bu yöntem en fazla rağbet gören ve tercih edilen yöntem olarak göze çarpmaktadır. FUE lokal anesteziye uygun olarak gerçekleştirilir. Tek tek ense bölgesinden ve iki kulak arasından alınır, saçsız alana nakledilir.

Saç Ekim Yöntemleri

İki adet saç ekim yöntemi vardır. Bu yöntemlerde saçların alındığı bölge ve ekilme şekli birbiriyle aynıyken, yöntemler saç köklerinin alınması açısından birbirlerinden ayrılırlar. Saç kökleri farklı yöntemlerle alındığı için, iki tekniğin uygulanış süreleri açısından da birbirlerinden farklılıklar gösterdiğini söylemek mümkündür. FUT ve FUE tekniği adı verilen iki teknik günümüzde Prof.Dr Ufuk Bilkay İzmir saç ekim merkezimizde aktif şekilde uygulanan tekniklerdir. Günümüzde çok sayıda kişinin bu iki teknikten birisini uygulattığını ve saçlarda seyrelme görülen bölgelerde önemli gelişmeler kaydedildiğini söyleyebiliriz.

FUT Tekniği – Şerit Halinde Saç Derisi Alma Yöntemi

FUT tekniği FUE tekniğine göre daha eski bir yöntemdir. Bu teknik uygulandıktan sonra, uygulanan bölgede çok ince bir iz kalması söz konusudur. Fakat tekniğin FUE tekniği kadar başarılı bir teknik olduğunu da söyleyebiliriz. FUT tekniğinde kafa derisinden bir şerit halinde alınan saç kökleri, daha sonra tek tek alıcı bölgeye nakledilirler. Saçların alındığı bölgeye ise alıcı bölge adı verilmektedir. Bu bölge ense bölümündedir ve kulaklar hiza alınarak belirlenir. Saç köklerinin bir şerit şeklinde alındığı bu bölge genetik olarak, kafanın diğer bölgelerine göre daha dayanıklı bölgedir. İşlemin ardından kafa derisi dikilir ve bölgede 9 santimetre uzunluğunda bir iz oluşur. FUT tekniği FUE tekniğine göre daha hızlı gerçekleştirilen bir tekniktir çünkü FUT tekniğinde saç kökleri bir bütün olarak alınırlar. Ekme işlemi 5 saate kadar sürebilmektedir. Toplamda 3 veya 4 seanslık ekimlerle saçsız bölgelerin büyük bölümünün eski görünümlerine kavuşturulması söz konusudur. Hastaların kafa arkasından alınabilecek sağlıklı saç köklerinde de bir limit olduğunu unutmaması gerekmektedir. FUT tekniği ile saç ekimi sırasında 1700 adete kadar saç kökünün transfer edilmesi söz konusudur. Tek bir seansta saçta açılmanın olduğu bölgenin önemli bir kısmının bu sayıyla kapatılması söz konusudur. Bununla birlikte, kişilerin saç ekimi beklentilerinde gerçekçi olmaları sonradan hayal kırıklığı yaşamamaları açısından önemlidir.

FUE Tekniği – Tek Tek Saç Kökü Alma Tekniği

FUE tekniği ülkemizde İzmir saç ekim merkezimizde oldukça etkili şekilde uygulanan bir diğer saç ekimi yöntemidir. Bu yöntemin FUT tekniğine göre daha yeni bir yöntem olduğunu ve saç köklerinin tek tek verici bölgeden alınması nedeniyle izsiz bir yöntem olması açısından daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte FUE yönteminde tek bir seansta transfer edilen saç kökü sayısı FUT tekniğine göre daha az olduğu için, işlemin tamamlanması FUT tekniğine kıyasla hemen hemen 3 kat daha fazla zaman alabilmektedir. FUE tekniğinde alıcı bölgeden alınan kıl kökleri teker teker verici bölgeye yerleştirilirler. Devam eden süreçte ekilen kökler üzerindeki saçlar dökülür ve bir süre sonra bu bölgeden sağlıklı saçlar çıkmaya başlar. Her iki yöntemde de saç ekimi minimum 3 ay gibi bir süreyle başarısını gösterecektir. Sürecin sağlıklı bir şekilde tamamlanması 1 yıla kadar zaman alabilmektedir.

FUE tekniği, FUT tekniğine kıyasla izsiz ve saç köklerinin tek tek alındığı bir yöntem olması nedeniyle, daha uzun süren  bir yöntemdir. Bu yöntemde seans başına 8 saate kadar işlemlerin uygulanması da söz konusudur. Ülkemiz saç ekimi tedavisinde FUE tekniğini en iyi uygulayan ülkeler arasında yer alır.